Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych | Toplast w Poznaniu

Jako producent opakowań z tworzywa sztucznego, często spotykamy się z pytaniem o opakowania stosowane w kosmetyce – czy są ona bezpieczne dla zdrowia człowieka? Dlaczego warto z nich korzystać? Największą zaletą opakowań z plastiku jest ich niska cena, niewielka waga oraz odporność na uszkodzenia. Nie można również zapomnieć o fakcie, iż są one produkowane w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach, co wpływa korzystnie na estetykę danego produktu.

Jak rozpoznać, że dane opakowanie jest bezpieczne dla człowieka i jego zdrowia?

Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską nakładają na producentów opakowań obowiązek stosowania w produkcji materiałów, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niestosowanie się do aktualnych norm wyklucza wprowadzenie produktu do obiegu. Dlatego opakowania z tworzywa sztucznego, które są wykorzystywane m.in. w kosmetyce, nie zagrażają zdrowiu. Warto zwrócić również uwagę na oznaczenie PAO, znajdujące się na spodzie opakowania. Dla przykładu – HDPE 2 nadaje się do przechowywania kosmetyków wszelkiego rodzaju, a na jego korzyść przemawia fakt, iż może on być ponownie wykorzystany. Równie bezpieczny jest LDPE 4, czy też PP 5, który jest wykorzystywany przez firmy tworzące opakowania dla kosmetyków organicznych lub naturalnych.

Opakowania z plastiku a troska o środowisko naturalne

Recykling jest najlepiej rozpowszechnioną formą ochrony środowiska naturalnego, a wielokrotne wykorzystywanie opakowań pomaga ograniczyć zużycie surowców. Podstawą jest oczywiście właściwe segregowanie odpadów, które następnie trafiają do zakładów recyklingowych zajmujących się ponownym przetworzeniem materiału. Kupując produkt zapakowany w plastikowe opakowanie, pamiętaj o tym, by po jego opróżnieniu wrzucić je do odpowiedniego pojemnika na odpady.