0
Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych | Toplast w Poznaniu

Współczesny przemysł w coraz większym stopniu bazuje na urządzeniach sterowanych numerycznie, które zapewniają wysoką powtarzalność, precyzję i niezawodność. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie trzeba z niezwykłą dokładnością wykonać jakiś element lub serię elementów. Maszyny CNC wykorzystywane są również w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Proces obróbki z ich zastosowaniem pozwala na uzyskanie różnorodnych przedmiotów o pożądanym kształcie, wymiarach i odpowiedniej jakości.

Co to jest obróbka CNC? Najważniejsze informacje

Obróbką CNC nazywamy różnorodne operacje polegające na nadawaniu rozmiarów i kształtów różnym materiałom przy pomocy obrabiarek skrawających sterowanych komputerowo, np. frezarek czy tokarek. Proces obróbki zawsze poprzedza wykonanie projektu w programach typu CAD. Istotnym etapem jest też dobór odpowiednich narzędzi (np. wiertarek, frezów), zaprogramowanie kolejności i rodzaju obróbki oraz jej dokładności (zgrubna, dokładna), co także odbywa się z zastosowaniem specjalnych programów CAM. Później wszystkie dane zapisuje się w języku maszynowym i wysyła do konkretnej maszyny CNC. Następnie rola człowieka ogranicza się do nadzorowania procesu obróbki na obrabiarce.

Jakie tworzywa sztuczne poddawane są obróbce CNC?

Tworzywa sztuczne mają obecnie powszechne zastosowanie w wielu branżach, dlatego ich obróbka w ramach technologii CNC jest realizowana równie często, jak w przypadku stopów metali. Wśród najpopularniejszych tworzyw, które obrabiane są z zastosowaniem maszyn CNC, wyróżniamy m.in. poliamidy, POM-C, PVC, HDPE, PEEK, poliwęglan (PC).

Jakie usługi realizowane są na maszynach CNC?

Nasza firma zapewnia kompleksowe usługi z zakresu obróbki tworzyw i wytwarzania elementów technicznych z tworzyw sztucznych z zastosowaniem maszyn CNC. Wdrażane są takie metody jak skrawanie, frezowanie czy tworzenie. Technologia CNC pozwala na uzyskiwanie pożądanych wymiarów i kształtów — nawet najbardziej skomplikowanych — w sposób precyzyjny, sprawny i powtarzalny. Wszystkie przygotowane elementy cechują się odpowiednią jakością i pożądanymi właściwościami.