W licznych branżach potrzebne jest wyprodukowanie elementów z tworzywa sztucznego o określonym kształcie i we wskazanej liczbie. Do tego celu wykorzystuje się formy wtryskowe, które pozwalają na zamienienie uplastycznionego tworzywa w pożądany kształt. Jednak, aby było to możliwe, formy muszą zostać odpowiednio przygotowane. Co powinno cechować tego typu elementy?
Żeby formy wtryskowe spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio skonstruowane. Niezależnie od wielkości i kształtu są one zbudowane z płyt formujących, które odpowiadają za nadanie tworzywowi pożądanego kształtu oraz układu zasilania tworzywem, wypychania oraz chłodzenia. Dzięki temu tworzywo trafia precyzyjnie do formy, a następnie może w jak najkrótszym czasie zastygnąć. Dobrze skonstruowana forma wtryskowa jest gwarancją otrzymania elementu z tworzywa sztucznego, który będzie spełniał nasze oczekiwania.
Należy dodać, że formy wtryskowe dzielą się na gorącokanałowe, które wykonują detale bez powstawania odpadów oraz zimnokanałowe służące do wytwarzania artykułów z tworzyw termoplastycznych. Zaletą tych pierwszych jest potrzeba mniejszej objętości wtrysku do wypełnienia formy niż w przypadku drugiego wariantu. Jednak należy zauważyć, że formy zimnokanałowe są tańsze w produkcji, ale generują przy produkcji odpad, jakim jest wlewek.
Źle zaprojektowana forma nie spełnia swojej funkcji. Dlatego ważne jest nie tylko skonstruowanie modelu, sprawdzenie przez symulację procesu wtrysku, stworzenie jego wersji próbnej i poprawa ewentualnych nieprawidłowości części, lecz także użycie wysokiej jakości sprzętu. Proces ten jest skomplikowany, dlatego warto powierzać go firmom, które specjalizują się w wykonywaniu form. Te cechy wyróżniają Toplast w Poznaniu.