0
Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych | Toplast w Poznaniu

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł elektroniczny, motoryzacyjny, budowlany czy medyczny bez usług na maszynach CNC. Dzięki nim możliwe jest produkowanie niezwykle precyzyjnych elementów w powtarzalny sposób.

Jak działają maszyny CNC?

Skrót CNC oznacza Computer Numerical Control, zatem mamy do czynienia z urządzeniem sterowanym numerycznie za pomocą komputera. Pracę nad stworzeniem nowego elementu rozpoczyna się od wykonania projektu w oprogramowaniu CAD. Operator CNC steruje maszyną, która zamienia plik znajdujący się na komputerze w realny przedmiot. Co można zrobić, korzystając z usług na maszynach CNC? Przede wszystkim nadają się one do frezowania, toczenia, skrawania, wiercenia otworów, gięcia lub wycinania określonych kształtów. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pracy, maszyny CNC są dużo bardziej wydajne, dokładne i znacznie przyspieszają produkcję. Pozwalają też na efektywne wykorzystanie tworzywa i ograniczenie ilości odpadów.

Do czego można wykorzystać maszyny CNC?

Niemal każda linia produkcyjna, wykonująca przedmioty na masową skalę, korzysta z usług maszyn CNC. Nadają się one do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych, ale także metali szlachetnych, ceramiki czy szkła. Opłacalne jest również wykorzystanie tej technologii przy tworzeniu prototypów i nietypowych elementów. Komponenty wykonane na maszynach CNC spotkasz niemal w każdej branży. Znajdują się między innymi w smartfonach i szeroko pojętej elektronice, sprzętach AGD i RTV oraz artykułach budowlanych, takich jak uchwyty, wsporniki czy ościeżnice. W przemyśle samochodowym maszyny CNC wycinają kształt karoserii, nadwozi, podwozi i innych, mniejszych elementów. Z ich możliwości korzysta też sfera reklamowa przy tworzeniu tablic, szyldów, napisów czy też gadżetów z logo firmy.