Obecnie plastik jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji pojemników i butelek różnego rodzaju. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza głównie łatwości przetworzenia materiału oraz niskim kosztem produkcji. Dodatkowo tworzywo sztuczne może przyjmować różnorodne kształty i kolory, co z kolei pozytywnie wpływa na ergonomię i design pojemników. Główna zasada mówi, że rodzaj wykorzystywanego plastiku powinien być dostosowany do produktu, który będzie w nim przechowywany. Jak rozpoznać, z czego zostało wyprodukowane dane opakowanie?
Istnieje wiele rodzajów plastiku wykorzystywanego do produkcji opakowań. Jednym z bardziej popularnych gatunków jest HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości, który jest materiałem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia. Z powodzeniem może być on ponownie przetwarzany, bez ryzyka wydzielenia szkodliwych substancji. Wykorzystuje się go do produkcji pojemników i foli spożywczych. Innym rodzajem jest tworzywo PP – drugi najbezpieczniejszy typ plastiku, który z powodzeniem można wykorzystywać do przechowywania produktów spożywczych. Przykładem polietylenu niskiej gęstości jest LDPE, który często stosuje się w procesie produkcji pojemników na produkty spożywcze oraz w przemyśle farmaceutycznym. Tworzywo typu PET/PETE odnosi się do popularnej odmiany plastiku, nazywanej politereftalanem etylu. Wykorzystuje się go głównie w przemyśle spożywczym – to z niego wykonane są produkty różnego typu, np. butelki, talerzyki i kubki jednorazowe.
Jako producent opakowań i butelek z tworzyw sztucznych wiemy, jak ważne jest zachowanie odpowiednich wymogów, które zapewnią bezpieczeństwo w użytkowaniu naszych wyrobów. Wielokrotnie przypominamy o tym, by zwracać uwagę na symbole umieszczane na produktach wykonanych z plastiku. Warto zaznaczyć, że świadomość na temat tworzyw sztucznych rośnie z każdym kolejnym rokiem, co jest szczególnie istotne w kontekście troski o swoje zdrowie oraz dobro środowiska naturalnego.