0
Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych | Toplast w Poznaniu

Kanister do paliwa jest czymś, czego nie może zabraknąć w  Twoim garażu! Dzięki kanistrowi można dokupić paliwo do samochodu, aby nie zaskoczył nas jego brak, albo przechowywać paliwo przeznaczone do kosiarki lub innego sprzętu spalinowego. Jednak kanister, aby dobrze wykonywał swoje zadanie, musi spełniać pewne standardy jakości – tylko one są gwarancją tego, że przechowywanie w nim paliwa jest bezpieczne.

Kanister – tylko do paliwa!

Kiedy wybieramy kanister do paliwa, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy jest on na pewno przeznaczony do tego rodzaju substancji. Dużym błędem jest korzystanie z kanistrów, które nie są przeznaczone do kontaktu z benzyną czy olejem napędowym. Niedostosowane do przechowywania paliwa materiały mogą pod ich wpływem unikać uszkodzeniom, a nawet wydalać do paliwa szkodliwe substancje, co skończyć się może na przykład uszkodzeniem silnika. Lepiej upewnić się, czy wybrany przez Ciebie kanister jest na pewno dostosowany do paliwa!

Zazwyczaj kanistry na paliwo wykonane są plastiku HDPE, który przeszedł pozytywnie wszystkie testy dotyczące wytrzymałości i trwałości. Na rynku spotyka się także kanistry metalowe, jednak są one cięższe i trochę mniej poręczne.

Certyfikat dla kanistrów na paliwo

Kanister na paliwo musi spełniać pewne standardy, tylko wtedy można mieć pewność, że jest bezpieczny do użytkowania. Kanister na paliwo musi spełnić konkretne wymagania i posiadać certyfikaty, które gwarantują jego bezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, aby materiał, z którego wykonany jest kanister, miał certyfikat do materiałów niebezpiecznych, czyli certyfikat UN. Aby otrzymać ten certyfikat, producent musi spełnić bardzo szczegółowe wymagania.

Kolejnym certyfikatem, który musi posiadać kanister na paliwo, jest certyfikat UN 1.9Y. W celu uzyskania tego certyfikatu produkt przechodzi szereg badań wytrzymało-jakościowych, które świadczą o tym, że jest najlepszym wyborem i nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Używanie kanistra bez certyfikatu jest potencjalnie niebezpieczne, więc koniecznie zwróć uwagę na to, czy dany produkt ma odpowiednie certyfikaty!