Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych | Toplast w Poznaniu

Formowanie tworzyw sztucznych to technologia, za pomocą której np. granulat zostaje przekształcony w gotowy produkt z tworzywa sztucznego. Są trzy podstawowe metody procesu formowania – wytłaczanie, formowanie wtryskowe oraz formowanie rozdmuchowe. Metoda rozdmuchu tworzyw sztucznych pozwala na wieloseryjny i masowy wyrób folii i pojemników (butelek).

Czym jest formowanie rozdmuchowe tworzyw sztucznych?

Rozdmuch tworzyw sztucznych to inaczej formowanie poprzez wytłaczanie z rozdmuchem, za pomocą którego kształtuje się tworzywa termoplastyczne w taki sposób, aby były one puste w środku. W pierwszej kolejności zostaje wytłoczony rękaw z tworzywa termoplastycznego, który wypełnia się i schładza gazem doprowadzonym pod ciśnieniem. Jest to metoda niskociśnieniowa, która ma umiarkowane wymagania odnośnie do wytrzymałości i zużycia. Metoda wtrysku z rozdmuchem natomiast zapewnia lepszą jakość i wytrzymałość butelki. Najczęstszym materiałem, który stosuje się w produkcji plastikowych butelek, jest HDPE i PET. Pierwszy z nich jest głównie wykorzystywany przy wytłaczaniu z rozdmuchem, natomiast drugi w przypadku wtrysku z rozdmuchem.

Rozdmuch tworzyw sztucznych to bardzo wydajna metoda formowania. W związku z tym długość cyklów produkcyjnych ma dla niej ogromne znaczenie. Formy do rozdmuchu najczęściej wykonuje się z aluminium, dopełniając je wkładkami z metalu o nieco wyższej trwałości. Coraz częściej pojawia się wykorzystanie stali, również stali zmiękczonej.

Zalety produktów formowanych metodą rozdmuchową tworzyw sztucznych

Najważniejszą zaletą produktów uzyskanych metodą formowania rozdmuchowego jest jednorodna grubość ścianki. Ich tolerancja ciężaru jest niewielka, dlatego są to najczęściej produkty łatwe w zgniataniu, na przykład butelki plastikowe, pojemniki lub zabawki. Rozdmuch tworzyw sztucznych sprawdza się przede wszystkim przy dużej produkcji małych i drobnych produktów, ale jest również wykorzystywany do produkcji zbiorników paliwa w samochodach.